Ciąża to stan wyjątkowy, podczas którego szczególnie ważna jest prawidłowa i zbilansowana dieta oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Składniki odżywcze wpływają nie tylko na zdrowie i dobrą kondycję ciężarnej, ale mają przede wszystkim ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wśród witamin, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas ciąży, można wymienić witaminy z grupy D oraz K.
Rola witaminy D
Witamina D reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforanową i wpływa na proces właściwej mineralizacji kości, dlatego odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu zdrowego szkieletu i układu kostnego dziecka. Obniżona masa kostna noworodka, rozmiękczenie potylicy, a w późniejszych latach zwiększone ryzyko występowania chorób alergicznych, astmy czy osteoporozy to tylko niektóre z negatywnych skutków zbyt małego poziomu witaminy D podczas ciąży. Niedobór tej witaminy może również w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie kobiety oraz przebieg ciąży, wywołując m.in. nietolerancję glukozy w ciąży, cukrzycę ciążową, rzucawkę przedporodową czy przedwczesny poród.
Dlaczego ważne są również witaminy z grupy K?
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na niedobór witaminy D. Warto pamiętać, że w trakcie ciąży metabolizm witaminy D oraz regulacja gospodarki wapniowej ulegają poważnym zmianom, w sposób, który ma zapewnić dziecku optymalny poziom tego niezbędnego dla kości pierwiastka. W procesie nie należy pomijać bardzo istotnej roli witamin z grupy K, nie tylko witaminy K1 odpowiedzialnej za właściwą krzepliwość, ale i witaminy K2 (inaczej menachinon). Witamina K2 wpływa na aktywność i działanie witaminy D, dzięki niej wapń transportowany jest do kości i nie odkłada się w tętnicach. Badania wykazują, że przyjmowanie witaminy K2 podczas ciąży ma duży wpływ na prawidłowe uformowanie kształtu twarzy, głowy, szkieletu, a także uzębienia dziecka.
O witaminie D i K nie należy zapominać również po porodzie. W pediatrii standardem jest podawanie witaminy witaminy K (K1) noworodkom (do 3 m.ż). Potem często o witaminie K się zapomina. Natomiast jej deficyty występują szczególnie u dzieci karmionych jedynie piersią (pokarm matki zapewnia zwykle ok. 40% dziennego zapotrzebowania). Podobnie jest z witaminą D, której zwykle w mleku matki znajduje się niewystarczająca ilość. Dlatego pediatrzy rekomendują uzupełnienie diety szczególnie u dzieci karmionych jedynie mlekiem matki.