Im poziom witaminy K wyższy, tym markery stanu zapalnego (np. TNF-α) niższe.
Takie spostrzeżenie z badań Framingham Offspring Study skłoniło naukowców do dalszego badania możliwej roli witaminy K w łagodzeniu stanów zapalnych towarzyszących schorzeniom m.in. układu krążenia i tkanki kostnej.
Najnowsze badania in vitro nie obaliły tej teorii. Konieczne są dalsze badania celem potwierdzenia działania in vivo i ustalenia efektywnej dawki witaminy K2.
Stany zapalne układu krążenia – wysokie ryzyko dla życia
Układ krążenia to system, dzięki któremu nasze ciało rozprowadza bogatą w tlen i substancje odżywcze krew. Pełni on również kluczową rolę dla naszej odporności. To właśnie w układzie krążenia – w skutek reakcji zapalnej – odbywa się walka z obcymi drobnoustrojami szkodliwymi dla organizmu. Stany zapalne towarzyszą również schorzeniom samego układu krążenia i w olbrzymiej mierze przyczyniają się do zgonów także osób młodych, teoretycznie zdrowych i sprawnych fizycznie. Wspomniane choroby to między innymi zapalenie osierdzia, mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia. Aby im zapobiegać, konieczne jest prowadzenie higienicznego trybu życia, czyli dbanie o dawkę ruchu na świeżym powietrzu i unikanie stresu. Kluczowe jest także zdrowe odżywianie, w tym jak wynika z przytoczonych badań, dostarczanie organizmowi naturalnej witaminy K2 (np. pochodzącej z natto). Witamina K2 oprócz dobrze zbadanego wpływu na metabolizm tkanki kostnej odgrywa ważną rolę w przebiegu stanu zapalnego poprzez oddziaływanie na co najmniej dwa mediatory zapalne (IL-6 oraz TNF-α).
Witamina K2 nie tylko do walki z osteoporozą
W mediach często słyszymy o osteoporozie, czyli chorobie, która zmniejsza gęstość kości powodując ich nadmierną łamliwość. Lekarze alarmują, że pomimo powszechnego przyjmowania pokarmów mlecznych, problem z ubytkiem masy kostnej u osób w różnym wieku, zwłaszcza u kobiet, wciąż się pogłębia. Niestety, popularne są także dolegliwości związane ze stanami zapalnymi tkanki kostnej i chrzęstnej. Zapalenia stawów dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych, wiążą się z bolesnością, złym samopoczuciem ogólnym, a nawet unieruchomieniem stawów. Tutaj wpływ witaminy K2 na stan zapalny odbywa się min. poprzez odziaływanie na białka występujące w macierzy kostnej i tkance chrzęstnej. Białka te modulują reakcję zapalną, wpływają na aktywność przeciwciał i tym samym są istotnym czynnikiem hamującym rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Właściwości witaminy K2, której duże stężenie występuje w natto, pozwalają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę oraz pojawienia się stanów zapalnych kości i stawów.
Źródła: Shea MK et al.: Vitamin K and vitamin D status: association with inflammatory markers in the Framingham Offspring Study. Am J Epidemiol 2008; 167: 313-20.
Pan Min-Hsiung, Maresz Katarzyna, Lee Pei-Sheng, Wu Jia-Ching, Ho Chi-Tang, Popko Janusz, Mehta Dilip S., Stohs Sidney J., and Badmaev Vladimir. Journal of Medicinal Food. May 2016, ahead of print. doi:10.1089/jmf.2016.0030.