Niedobór witaminy K2

Witamina K a K2

O tym, że niedobór witaminy K negatywnie wpływa na procesy krzepliwości krwi, powszechnie wiadomo. Nie wszyscy jednak wiedzą, że samo pojęcie witamina K nie odnosi się do jednej witaminy, a do grupy co najmniej trzech związków, różniących się między sobą źródłem występowania, budową oraz właściwościami. Można zatem rozróżnić witaminę K1 (filochinon), syntetycznie otrzymywaną witaminę K3 (menadion) oraz grupę witamin K2 (menachionony). Witamina K2 jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może dosyć poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Witamina K2 zapobiega zwapnieniom płytek miażdżycowych, chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, a także odpowiada za zdrowe kości. Wpływa ona na prawidłowy metabolizm wapnia, odpowiadając za aktywację transportujących go białek. Aktywność tych białek powoduje, że wapń zostaje dostarczony do kości, a nie osadza się w tętnicach. A jakie mogą być skutki niedoboru witaminy K2?

Skutki niedoboru witaminy K2

Od witaminy K2 zależne jest funkcjonowanie osteokalcyny, czyli białka syntetyzowanego w komórkach, które odpowiada za równowagę jonów wapniowych i stymuluje mineralizację kości. Niedobór witaminy K2 powoduje, że osteokalcyna jest mniej aktywna, przez co niezdolna do wiązania wapnia w kościach. To z kolei może przyczyniać się do zmniejszenia masy kostnej, zwiększać ryzyko złamań i prowadzić do osteoporozy. Dla zdrowych i wytrzymałych kości warto suplementować witaminę K2 razem z wapniem oraz witaminą D.

Niedobór witaminy K2 wpływa negatywnie również na układ krążenia – może prowadzić do zwapnienia tętnic, zatorów i zawałów. Występujące w surowicy krwi białko MGP wiąże sole wapniowo-fosforanowe i uniemożliwia osadzanie się ich w naczyniach krwionośnych. Witamina K2 jest tak ważna dla układu naczyniowego, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie białka MGP zależne jest właśnie od niej.