Czy witamina K i K2 to ten sam związek?
Mówiąc o witaminie K, należy zaznaczyć, że nazwa ta nie odnosi się do jednego, lecz kilku zawiązków o odmiennych właściwościach. Czym różnią się one między sobą? W naturze witamina K występuje w dwóch postaciach – K1 (filochinon) oraz K2 (menachinon). Związki te odróżnia budowa, źródło występowania i oddziaływanie na organizm. Witamina K1, którą zawiera głównie pożywienie pochodzenia roślinnego, reguluje wytwarzanie protrombiny – białka, ważnego czynnika krzepnięcia. A czym charakteryzuje się witamina K2? Co warto jeść, gdzie występuje, jakie pokarmy ją zawierają i dlaczego ważna jest dla naszego zdrowia?
Witamina K2 – niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania
Witamina K2 odgrywa dla naszego zdrowia bardzo ważną rolę, dlatego dobrze wiedzieć, w czym występuje i jakie źródła w pożywieniu są najbardziej wartościowe. Menachinon (jedna z dwóch naturalnych form występowania witaminy K) jest niezbędny dla utrzymania zdrowych i mocnych kości oraz zębów. To właśnie dzięki K2 wapń nie odkłada się w tętnicach, ale transportowany jest do kości, co powoduje, że ta postać witaminy K odgrywa ważną rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Witamina K2 jest jednym z kluczowych elementów w profilaktyce osteoporozy i miażdżycy, zmniejsza tym samym ryzyko występowania zawałów serca. Co jeść, by dostarczyć organizmowi Menachinon, gdzie i w czym znajdziemy dobrze przyswajalną witaminę K2? Czy znajdziemy ją w pożywieniach roślinnych, w których występuje witamina K1?
Źródła witaminy K2 w pożywieniu
Witamina K2 występuje w naszych jelitach, gdzie produkowana jest przez mikroflorę bakteryjną. Dobrze jednak dostarczać ją również w pożywieniu. Jakie są jej naturalne źródła występowania? Witaminę K2 zawierają przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Występuje ona zarówno w nabiale, jak i w mięsie – a gdzie konkretnie? Jeżeli chcemy dostarczać organizmowi prawidłowej ilości witaminy K2, warto sięgać po sery długodojrzewające, np. Gouda, Brie czy żółtka jaj. Dobrym źródłem menachinonu w pożywieniu będzie także mięso, ale tylko z wolnego chowu (nie karmione przetworzoną, przemysłową paszą), zwłaszcza mięso drobiowe (kurze i gęsie) oraz wołowe. Tę postać witaminy K zawierają również kiszonki, co powoduje że warto włączyć je do diety. Z kolei najbardziej wartościowym źródłem witaminy K2 jest natto, czyli japońska potrawa przyrządzana ze sfermentowanej soi. Dla porównania – żółtko jaja zawiera około 32 mikrogramów witaminy K2 w 100 gramach, sery twarde około 67, a wątróbka z gęsi 369. Jednak rekordzistą, jeśli chodzi o występowanie K2, jest natto – zawiera bowiem aż 1103,4 mikrogramów tej witaminy w 100 gramach. Co więcej natto zawiera najaktywniejszą formę menachinonu – menachinon 7, a inne powyżej wspomniane potrawy obfitują głównie w formę menachinon 4, która również zalicza się do rodziny witaminy K2, jednak ma mniejszy potencjał biologiczny.