Parkinson jest zwyrodnieniowym, postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj ujawnia się między 40 a 60 rokiem życia, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy choroba atakuje wcześniej. Jej początkowe objawy, które narastają stopniowo, mogą być początkowo zbagatelizowane lub mylnie powiązane ze spadkiem sprawności w starszym wieku czy zmianami reumatycznymi. Z czasem symptomy nasilają się. Drżenie kończyn, zaburzenia równowagi, sztywność mięśni, trudności w rozpoczęciu ruchów utrudniają, a nawet uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności.
Choroba Parkinsona związana jest z procesem degradacji i obumierania komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie neuroprzekaźnika, dopaminy. Przyczyna zmian zwyrodnieniowych nie jest jeszcze do końca znana, chociaż udało się opisać mutacje, które sprzyjają ich występowaniu, chodzi o mutację PINK1 oraz Parkin, które prowadzą do zaburzeń czynności mitochondrialnych. Mutacje PINK1 i Parkin upośledzają mitochondria komórek nerwowych pacjentów z chorobą Parkinsona, co wiąże się z ograniczoną zdolnością tych komórek do produkcji energii i przekłada się na spadek produkcji dopaminy – transmitera pełniącego kluczową rolę w przebiegu choroby. Dotychczas nie udało się również opracować skutecznej terapii, która hamowałaby postęp choroby, ale badania pokazują, że dużą szansą w leczeniu Parkinsona może być witamina K2.
Neurobiolog Patrik Verstreken z Flandryjskiego Instytutu Biotechnologii oraz badacze z Uniwersytetu Północnego z Illinois przeprowadzili szereg badań na muszkach owocowych, które na skutek mutacji PINK1 i Parkin nie były zdolne do lotu. Kluczowe okazało się podanie muszkom witaminy K2. Stwierdzono, że witamina wpływa na polepszenie transportu elektronów w mitochondriach i tym samym wzrost produkcji energii komórkowej, co poskutkowało tym, że muszki mogły latać.
Witamina K2 ma szereg dobroczynnych właściwości bazujących w głównej mierze na optymalizacji transportu przeróżnych substancji w organizmie, co jak pokazują badania może wpływać również na produkcję energii w uszkodzonych mitochondriach. Odkrycie to może okazać się ogromną szansą dla pacjentów dotkniętych chorobą Parkinsona. Źródłem witaminy K2 w diecie mogą być takie produkty jak wątróbka, żółtko jaja, a także wszelkie naturalnie fermentowane produkty, chociaż prawdziwą skarbnicą dobrze przyswajalnej witaminy K2 jest natto.
Źródło: https://medicalxpress.com/news/2012-05-vitamin-k2-parkinson-patients.html#jCp