Czy są miejsca na ziemi, w których ludzie są zdrowsi, żyją dłużej i wyróżniają się zgrabną sylwetką oraz jasnością umysłu także w podeszłym wieku? Co roku, na całym świecie powstają rankingi krajów, w których mieszkańcy dłużej cieszą się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W rankingach tych, niezależnie od przyjętych przez badaczy kryteriów, na podium często pojawiają się takie kraje jak Japonia, Szwajcaria czy Grecja. Czynnikiem, który sprawia, że od lat kraje Azjatyckie czy Śródziemnomorskie nie schodzą z podium najczęściej jest… dieta.
Naturalne, nieprzetworzone produkty
David Katz, prezes American College of Lifestyle Medicine, twierdzi[1], że najzdrowsi są mieszkańcy Ikarii w Grecji, Okinawy w Japonii, Ogliastrii na Sardynii, Loma Linda w Kalifornii oraz półwyspu Nicoya w Kostaryce. Główną przyczynę witalności upatruje w diecie złożonej z niskoprzetworzonych warzyw i owoców, fermentowanych serów, chudego mięsa i ryb. Dieta mieszkańców poszczególnych punktów na mapie zdrowia Davida Katza jest naturalna, skomponowana z produktów lokalnych, występujących na danym terenie, ale też lekka: każde danie jest niewielkie i dostarcza ograniczonej ilości kalorii, zwłaszcza tych pochodzących z tłuszczu.
Zdrowie Japończyków i ich źródło witaminy K2
Doktor Lu Qi[2] z Harvard School of Public Health, naukowiec pochodzenia azjatyckiego przyznaje, że zwłaszcza w Azji dieta bogata jest w ryby (zawierające dobroczynne kwasy omega) oraz w przyprawy. Te ostatnie mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, ale także regulują pracę serca i innych narządów wewnętrznych.
Nie bez znaczenia dla zdrowia Japończyków ma też częste spożywanie bardzo popularnej tam potrawy – natto. Danie to otrzymywane jest ze sfermentowanych nasion soi i jest znakomitym źródłem potasu, magnezu, fosforu, wapnia, żelaza, selenu. To także bogactwo witamin: B1, B2, B6, B12 (niezbędna wegetarianom), PP, E, K, A i C, a także witaminy K2, która odgrywa olbrzymią rolę w gospodarce wapniowej[3], w mineralizacji tkanek, jest niezbędna do formowania kości i zapobiegania osteoporozie. O ile witamina K1 występuje w wielu warzywach, dostępnych także w Polsce, to naturalna witamina K2 znajduje się przede wszystkim w produktach naturalnie fermentowanych, np. w serze, jednak nieporównywalnie bogatsze jest o nią właśnie natto.
[1] http://www.pap.pl/aktualnosci/news,727914,dieta-dlugowiecznosci—co-jedza-mieszkancy-tzw-blue-zone.html
[2] http://www.rynekseniora.pl/zdrowie/116/na_swiecie_jest_piec_wysp_dlugowiecznosci_poznaj_diete_ich_mieszkancow,7875.html
[3] http://www.wegetarianski.pl/podstrona/index.php?dzial=rosliny&artykul=148